Я тужила за поважними студіями

Прикро, мріючи про кар»єру артистки, наштовхнутись на заборону родичів, власне рідного дядька, який вважався главою родини.

«її дивні фантазії про правничі студії у Швайцарії або музичні у Відні цілком недоречні…Єдиний, останній для неї вихід — це вчительська семінарія» — вирішив дядько.

Юлія намагається примиритись з неминучим, відмовитись від своїх мрій.

«Дядько формаліст. Безапеляційно рішає про долю одиниці, коли вважає, що це корисне. Розумію: треба привикати до думки про семінарію, не бажати зірки з неба! правничі студії не для дівчини, артистки сходять на злу дорогу, а коли б я мала б бути лише учителькою музики, то краще вже стати народною вчителькою. Так каже дядько.»

Для родини навіть її навчання у вчительській семінарії — вже виклик, вже нечуване зухвальство! А дівчина пам»ятала паперовий «сніг уліті», і знала, що неможливе — можливо. Просто треба докласти трохи труду і фантазії, тоді сніжинки падатимуть над літнім квітником. І буде зовсім нехолодно.

Я знову і знову згадую той паперовий сніг, і думаю собі, що  можна нарвати сніжинок з паперу, але чи буде це справжнім снігом? Ерзац. Чи варто людині,  якщо немає справжнього, задовольнятись імітацією? Навіщо було йти у вчительки, коли хотіла — в артистки?

Але — пішла у вчительки. Так і йшло далі її життя.  Заміжжя — без кохання, робота — яка трапилась,  творчість — на фоні «Шмуль прийшов по гроші». У Лесі Українки теж виникали ситуації  «Шмуль прийшов по гроші», але мала вона коханого чоловіка і родичів-однодумців.  Могла заробляти власною творчістю і жила в країні, вільнішій для жінок. У Марії Башкирцевої взагалі не виникало питання «Шмуля і грошей», бо вона жила в достатку від самого народження.

Зате  останні дві мисткині померли молодими. А Уляна Кравченко дожила майже  до 90-років. Померла в своїй постелі, що було рідкістю для українських письменників у середині двадцятого сторіччя. І видається мені, не таким вже й поганим рішенням було вибрати паперовий сніг, якщо немає справжнього.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*